Опубліковувач

FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA POMORZA ZACHODNIEGO (FEPZ) 2021-2027 (I edycja)

 

logo EFS Plus FEPZ 2021-2027
FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA POMORZA ZACHODNIEGO
(FEPZ) 2021-2027

 

Powiatowy Urząd Pracy w Gryfinie informuje o realizacji projektu – Aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy w powiecie gryfińskim (I), dofinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Funduszy Europejskich dla Pomorza Zachodniego. Projekt skierowano do bezrobotnych w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, tj.:

  • do kobiet,

  • osób po 55 roku życia,

    osób w wieku 18-29 lat

  • osób długotrwale bezrobotnych,

  • niepełnosprawnych

  • osób o niskich kwalifikacji zawodowych.

 

Projekt skupia się na poprawie poziomu aktywności zawodowej i zdolności zatrudnienia osób bezrobotnych, przeciwdziałaniu i zwalczaniu bezrobocia.
Nasz cel to także promowanie równych szans dla każdego w dostępie do rynku pracy.
Rekrutacja do projektu będzie realizowana w sposób ciągły do osiągniecia maksymalnej przewidzianej dla danego działania liczby uczestników. Zakłada się, iż w przypadku większej liczby osób chętnych niż miejsc, zastosowane zostaną kryteria pierwszeństwa dla osób niepełnosprawnych, po 55 roku życia i długotrwale bezrobotnych.
W ramach Projektu zwiększamy motywację bezrobotnych do podjęcia zatrudnienia lub samozatrudnienia poprzez działania pozwalające realizować pomysł na własną firmę, zdobycie nowych kompetencji zawodowych, doświadczenia zawodowego oraz obejmując subsydiowanym zatrudnieniem.
Przy wsparciu Unii Europejskiej organizowane zostaną: indywidualne poradnictwo zawodowe i/lub pośrednictwo pracy, pomoc przy zakładaniu działalności gospodarczej, staże i szkolenia zawodowe w tym w ramach Bonu szkoleniowego, dla osób bezrobotnych. Dla pracodawców przewidziano wsparcie w postaci refundacji kosztów wyposażenia/doposażenia stanowiska pracy oraz prace interwencyjne.
Uczestnicy Projektu dodatkowo będą mieli możliwość zwrotu kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca odbywania stażu, szkolenia i prac interwencyjnych oraz zwrot kosztów opieki nad dzieckiem lub osobą zależną

 

 

AKTYWIZACJA  ZAWODOWA OSÓB POZOSTAJĄCYCH BEZ PRACY W POWIECIE GRYFIŃSKIM  (I)

REALIZACJA PROJEKTU w  latach 2023-2024 r. (I edycja)


Projekt przewiduje formy aktywizacji społecznej i zawodowej osób bezrobotnych zamieszkujących teren powiatu gryfińskiego poprzez zastosowanie instrumentów zawartych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy tj. m.in. staże, szkolenia, w tym w ramach bonu szkoleniowego, przyznanie jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz doposażenia stanowiska pracy i prace interwencyjne.

 

Okres realizacji projektu: 01.01.2023 - 30.06.2024
 
 

CEL PROJEKTU

 
Głównym celem działań podejmowanych w ramach projektu jest poprawa poziomu aktywności zawodowej i zdolności do zatrudnienia osób bezrobotnych poprzez działania wspierające i promujące podnoszenie kwalifikacji zawodowych i samozatrudnienia. Bezpośrednim celem projektu jest zwiększenie możliwości zatrudnienia osób pozostających bez pracy, a będących w grupie osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy.
W ramach projektu realizowana jest indywidualna i kompleksowa aktywizacja zawodowo-edukacyjna wszystkich uczestników, przy czym opracowanie lub aktualizacja Indywidualnego Planu Działania jest obligatoryjna.
 

GRUPA DOCELOWA

 
Projektem objęte zostaną osoby, które:

1. Są bezrobotne -  zarejestrowane w PUP Gryfinie

2. Kwalifikują się do jednej lub kilku z wymienionych grup:

  • do kobiet,

  • osób po 55 roku życia,

  • osób w wieku 18-29 lat*

  • osób długotrwale bezrobotnych,

  • niepełnosprawnych

  • osób o niskich kwalifikacji zawodowych

3. Posiadają ustalony Indywidualny Plan Działania (IPD) z którego wynika potrzeba skorzystania ze wsparcia oferowanego w projekcie.
4. Nie otrzymują jednocześnie wsparcia w więcej niż jednym projekcie z zakresu aktywizacji społeczno-zawodowej dofinansowanym ze środków EFS+ (np. projekt OPS, PCPR),

* Udział osób młodych w projekcie poprzedzony jest oceną umiejętności cyfrowych oraz - w razie potrzeby – uzupełnieniem poziomu kompetencji

Projekt realizowany zgodnie z zasadami równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. 
Minimalny udział osób niepełnosprawnych w projekcie: 3 os.

 


Z CZEGO MOŻNA SKORZYSTAĆ?

W ramach projektu planuje się objąć wsparciem minimum 119 osób bezrobotnych zarejestrowanych w PUP w  Gryfinie.


Poradnictwo zawodowe
- głównie dla osób mających problemy ze zdefiniowaniem swoich potrzeb zawodowych i wyborem odpowiedniej formy wsparcia, potrzebujących niezbędnych informacji nt. lokalnego rynku pracy itp.

- zadanie realizowane przez cały okres trwania projektu (od 01.01.2023 - 30.06.2024)


Staż
- działanie to pozwoli ich uczestnikom zdobyć umiejętności zawodowe dostosowane do konkretnych potrzeb pracodawców oraz doświadczenie zawodowe, a także umożliwią zaadaptowanie się w środowisku pracy.

- zadanie realizowane cyklicznie przez cały okres trwania projektu do wyczerpania środków finansowych (każdorazowo ogłaszane zamknięte nabory dla pracodawców)
- terminy naboru wniosków dla pracodawców ogłaszane każdorazowo na stronie internetowej w zakładce Rynek pracy -> Aktualności
- ostatnie skierowania osób bezrobotnych na staż: nie później niż  20.03.2024

 

Szkolenia i Bony szkoleniowe
- działanie to pozwoli ich uczestnikom zdobyć kwalifikacje zawodowe potwierdzone stosownym certyfikatem i dostosowane do wymagań rynku pracy.

- zadanie realizowane cyklicznie przez cały okres trwania projektu do wyczerpania środków finansowych 
- terminy realizacji szkoleń grupowych oraz szczegółowe kryteria dostępu zamieszczono w Planie szkoleń na  rok bieżący na stronie internetowej w Dokumentach do pobrania -> Szkolenia i bony szkoleniowe
- realizacja szkoleń indywidualnych i Bonów odbywa się na podstawie złożonego wniosku zgodnie z potrzebami uczestnika określonymi w IPD
 

Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej
- dla osób przedsiębiorczych, które mają pomysł na własny biznes, a które ukończą szkolenie ABC biznesu (lub posiadają udokumentowaną wiedzę z zakresu przedsiębiorczości) i złożą wniosek wraz  będą mogły ubiegać się o przyznanie jednorazowych środków na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej  w wysokości do 30 000,00 zł.

w ramach realizowanego projektu możliwe jest ubieganie się zarówno przez kobiety jak i mężczyzn o środki na założenie własnej działalności gospodarczej
- zadanie realizowane cyklicznie przez cały okres trwania projektu do wyczerpania środków finansowych (każdorazowo ogłaszane zamknięte nabory)
- terminy naboru wniosków ogłaszane każdorazowo na stronie internetowej w zakładce Rynek pracy -> Aktualności

 

Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy
- wsparcie skierowane bezpośrednio do lokalnych pracodawców chcących rozwinąć swoją działalność zwiększając stan zatrudnienia. Finansowe wsparcie dla przedsiębiorcy w wysokości 30 000,00 zł na każde nowo utworzone stanowisko pracy będzie jednocześnie powiązane z pośrednictwem pracy dla uczestników projektu.

- zadanie realizowane cyklicznie przez cały okres trwania projektu do wyczerpania środków finansowych (każdorazowo ogłaszane zamknięte nabory)
- terminy naboru wniosków dla pracodawców ogłaszane każdorazowo na stronie internetowej w zakładce Rynek pracy -> Aktualności
- ostatnie skierowania osób bezrobotnych do pracy: nie później niż  24.06.2024

 

Prace Interwencyjne
- wsparcie skierowane bezpośrednio do lokalnych pracodawców chcących rozwinąć swoją działalność zwiększając stan zatrudnienia. Finansowe wsparcie dla przedsiębiorcy w postaci refundacji części wynagrodzenia nieprzekraczającej wysokości 100% zasiłku dla osób bezrobotnych (1.491,90 zł) oraz składek od refundowanego wynagrodzenia  będzie jednocześnie powiązane z pośrednictwem pracy dla uczestników projektu.

- zadanie realizowane cyklicznie przez cały okres trwania projektu do wyczerpania środków finansowych (każdorazowo ogłaszane zamknięte nabory)
- terminy naboru wniosków dla pracodawców ogłaszane każdorazowo na stronie internetowej w zakładce Rynek pracy -> Aktualności
- ostatnie skierowania osób bezrobotnych do pracy: nie później niż  15.10.2023


Pośrednictwo pracy
- głównie dla osób potrzebujących pomocy w podjęciu zatrudnienia - znalezieniu oferty pracy odpowiedniej do posiadanych lub nabytych kompetencji zawodowych.

- zadanie realizowane przez cały okres trwania projektu (od 01.01.2023 - 30.06.2024)


Działania prowadzone będą w ramach posiadanego przez uczestnika projektu profilu pomocy oraz sporządzonego Indywidualnego Planu Działania (IPD)

Harmonogram działań:
- działania prowadzone przez cały okres trwania projektu, cyklicznie do wyczerpania się  środków finansowych i/lub skierowania maksymalnej określonej dla projektu liczby osób
- działania prowadzone w oparciu o sporządzone Indywidualne Plany Działania (IPD); z uwagi na fakt, iż w ramach projektu dla każdego uczestnika przewidziana jest indywidualna oferta aktywizacji zawodowej którą poprzedzi analiza umiejętności i predyspozycji zawodowych oraz problemów zawodowych osoby badanej, nie podaje się szczegółowego harmonogramu działań z podaniem konkretnych terminów, miejsc, godzin itp. realizacji udzielonego wsparcia.
- każdorazowo nabory Wniosków dla pracodawców na staże, prace interwencyjne i doposażenie stanowiska pracy oraz Wniosków dla bezrobotnych o przyznanie dotacji na uruchomienie firmy ogłaszane będą w formie cyklicznych, zamkniętych naborów. Ogłoszenia o naborach dostępne na stronie internetowej w zakładce Rynek Pracy -> Aktualności
Nabory na szkolenia (indywidualne i grupowe) prowadzone są przez cały okres realizacji projektu.
- Prosimy wszystkich zainteresowanych udziałem w projekcie o bieżące śledzenie strony internetowej urzędu (w szczególności zakładki Rynek pracy -> Aktualności) oraz o utrzymywanie kontaktu z Doradcą klienta z ramienia PUP. 

 


PLANOWANE EFEKTY PROWADZONYCH DZIAŁAŃ

 

W rezultacie przeprowadzonych działań przewiduje się, iż uczestnicy staży zdobędą nowe praktyczne umiejętności, doświadczenie zawodowe oraz poczucie odpowiedzialności zawodowej dzięki czemu podniesie się ich zdolność zatrudnienia. Na potwierdzenie tego faktu otrzymają oni stosowne zaświadczenia o zdobytych kwalifikacjach i umiejętnościach zawodowych.
Uczestnicy szkoleń zawodowych nabędą nowe lub uaktualnią bądź podwyższą już posiadane uprawnienia zawodowe, co zostanie potwierdzone stosownym dokumentem wydanym przez uprawnioną jednostkę. 
Ponadto planuje się, że min. 45% osób objętych projektem, podejmie zatrudnienie, samozatrudnienie lub inną pracę zarobkową po zakończeniu udziału w projekcie. Dzięki wsparciu w postaci doposażenia stanowiska pracy, pracom interwencyjnym i jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej powstaną nowe miejsca pracy.


Główne rezultaty projektu to:

  • Co najmniej 20% uczestników projektu uzyska kwalifikacje po opuszczeniu programu.
  • Zakłada się realizację minimalnego poziomu efektywności zatrudnieniowej na poziomie minimum 60%.
  • Wartość środków kwalifikowalnych przeznaczonych na Gwarancję dla młodzieży w Polsce wynosić będzie co najmniej 45%


WARTOSĆ PROJEKTU I edycji

 

Wartość projektu  /wartość kwalifikowalna:

na 2023  to: 2 231 999,85 zł, 
na 2024  to: 669 599,96 zł,

 

Łączna wartość projektu to: 2 901 599,81 zł 

- z czego dofinansowanie Unii Europejskiej (wkład EFS+)  2 466 359,84 



 

Szczegółowe informacje można otrzymać bezpośrednio w siedzibie

Powiatowego Urzędu Pracy w Gryfinie,

ul. Sprzymierzonych 1,
tel.: (91) 416 45 15

Zadanie Pracownik telefon pokój
* Koordynator - Monika Bałszan / Małgorzata Śmiałek wew. 133 5
* Staże  - Joanna Kowalska wew. 125 4
* Szkolenia - Magdalena Turkiel/ Sylwia Wiczkowska wew. 127 6
* Dotacje na uruchomienie firmy - Anna Wituszyńska wew. 124 4
* Doposażenie stanowiska pracy - Anna Wituszyńska  wew. 124 4
* Prace interwencyjne - Joanna Kowalska wew. 125 4
 

oraz w siedzibie

Powiatowego Urzędu Pracy w Gryfinie siedziba w Chojnie,

ul. Dworcowa 3,
tel.: (91) 414 19 31

Zadanie Pracownik telefon  pokój
* Staże - Katarzyna Błoniarczyk wew.150 8
Dotacje na uruchomienie firmy - Małgorzata Januszczak wew.151 7
* Prace interwencyjne - Małgorzata Januszczak wew.151 8
* Doposażenie stanowiska pracy - Małgorzata Januszczak wew.151 7

 

oraz na stronie internetowej PUP w zakładce AKTUALNOŚCI
(ogłoszenie o naborach wniosków, rekrutacjach na poszczególne formy wsparcia)


barwy i godło RP
 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Szczegółowe informacje nt.. Europejskiego Funduszu Społecznego - EFS można uzyskać na stronie EFS




Szczegółowe informacje nt.. Funduszy Europejskich dla Pomorza Zachodniego- FEPZ można uzyskać na stronie FEPZ


 
------------------------------------------------------------------------------------------
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus

w ramach  Funduszy Europejskich dla Pomorza Zachodniego
2021-2027
_____________________________________________________
 
DANE OSOBOWE
KLAUZULA INFORMACYJNA
(obowiązek informacyjny realizowany w związku z art. 13 i art. 14  Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679)

1. Administratorem Twoich danych osobowych jest:
Beneficjent tj. Powiat Gryfiński/Powiatowy Urząd Pracy w Gryfinie, który udostępnia dane osobowe innym administratorom danych osobowych zgodnie z przepisami prawa w szczególności na podstawie ustawy wdrożeniowej, w tym; Instytucji Zarządzającej programem Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027, tj. Zarządowi Województwa Zachodniopomorskiego, Instytucji Pośredniczącej programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027, tj. Wojewódzkiemu Urzędowi Pracy w Szczecinie, Instytucji Koordynującej Umowę Partnerstwa, tj. Ministrowi właściwemu do spraw rozwoju regionalnego oraz podmiotom, które na zlecenie beneficjenta uczestniczą w realizacji Projektu PUP - Aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy w powiecie gryfińskim (I)

2. Twoje osobowe mogą zostać przekazane podmiotom realizującym badania ewaluacyjne na zlecenie Instytucji Zarządzającej, Instytucji Pośredniczącej lub beneficjenta.  Dane osobowe mogą zostać również powierzone specjalistycznym firmom, realizującym na zlecenie Instytucji Zarządzającej, Instytucji Pośredniczącej oraz beneficjenta kontrole i audyt w ramach FEPZ 2021-2027. W przypadku prowadzenia korespondencji dane będą przekazane podmiotom świadczącym usługi pocztowe, a także stronom i innym uczestnikom postępowań administracyjnych.

3. Przetwarzanie  danych osobowych jest zgodne z prawem i spełnia warunki, o których mowa w art. 6 ust. 1 lit. a i c oraz art. 9 ust. 2 lit. a i g Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 RODO – dane osobowe są niezbędne dla realizacji Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027 (FEPZ) na podstawie:

a. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r. ustanawiające wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Funduszu Spójności, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury, a także przepisy finansowe na potrzeby tych funduszy oraz na potrzeby Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej;
b. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2021/1057 z dnia 24 czerwca 2021 r. ustanawiające Europejski Fundusz Społeczny Plus (EFS+) oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 1296/2013;
c. Ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027 (Dz.U. 2022 poz. 1079 z późn. zm.);

4. Dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu realizacji Projektu PUP pn. Aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy w powiecie gryfińskim (I), w szczególności potwierdzenia kwalifikowalności wydatków, udzielenia wsparcia, monitoringu, ewaluacji, rozliczenia projektu, zachowania trwałości projektu, kontroli, audytu i sprawozdawczości oraz działań informacyjno-promocyjnych w ramach FEPZ 2021-2027.

5. Dodatkowo w terminie 4 tygodni po zakończeniu udziału w projekcie jesteś zobowiązany do  przekazania beneficjentowi dane dotyczące twojego statusu na rynku pracy oraz informacje na temat udziału w kształceniu lub szkoleniu oraz uzyskania kwalifikacji lub nabycia kompetencji. W ciągu trzech miesięcy po zakończeniu udziału w projekcie udostępnisz dane dotyczące twojego statusu na rynku pracy.

6. Do momentu zakończenia wsparcia nie możesz uczestniczyć w innym projekcie aktywizacji społeczno-zawodowej dofinansowanym ze środków EFS+. Jednocześnie musisz oświadczyć, iż nie bierzesz udziału obecnie w innym projekcie z zakresu aktywizacji społeczno- zawodowej dofinansowanym ze środków EFS+.

7. Twoje dane osobowe nie będą poddawane zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji.

8. Twojee dane osobowe będą przechowywane do czasu rozliczenia FEPZ 2021-2027 oraz zakończenia archiwizowania dokumentacji.

9. W sprawach związanych z danymi możesz kontaktować się z właściwym Inspektorem Ochrony Danych odpowiednio pod wskazanym adresem poczty elektronicznej:

-iod@mfipr.gov.pl;
-iod@wup.pl
-iod@pupgryfino.com.pl

10. Masz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest  Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

11. Mam prawo do dostępu do swoich danych osobowych oraz prawo ich sprostowania.

12. Przysługuje mi prawo do usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo wniesienia sprzeciwu, pod warunkiem, że te dane nie są już niezbędne dla celów, do których zostały zebrane oraz, o ile minął wymagalny okres archiwizacji tych danych u Administratora.

13.Podanie danych jest warunkiem ustawowym, a odmowa ich podania jest równoznaczna z brakiem możliwości udzielenia wsparcia w ramach projektu.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych działań zamieszczone są na podstronach urzędu:

I. DLA OSÓB BEZROBOTNYCH
  - staż
  - szkolenia
  - dotacje na rozpoczęcie działalnosci gospodarczej
  - pośrednictwo pracy
  - poradnictwo zawodowe

II. DLA PRZEDSIĘBIORCÓW
  - staż
  - szkolenia
  - doposazenie stanowiska pracy
  - prace interwencyjne
  - pośrednictwo pracy
 
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Załączniki

Plakat-Aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy w powiecie gryfińskim (I) EFS plus.JPG
Plakat-Aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy w powiecie gryfińskim (I) EFS plus.JPG 99 KB
Plakat-pdf
Plakat-pdf.pdf 500 KB
Informacja o projekcie.JPG
Informacja o projekcie.JPG 181 KB

Informacje o publikacji dokumentu

Aktualności

Menu Display