Uwaga: od 12 lipca 2022 r. wysokość opłaty za złożenie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wynosi 100 zł.
Powierzenie wykonywania pracy na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi
Powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce stałego pobytu podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi wpisuje oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń, jeżeli:
- cudzoziemiec jest obywatelem Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii lub Ukrainy oraz
- praca cudzoziemca nie jest związana z działalnością określoną w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca (pobierz), oraz
- okres wykonywania pracy określony w złożonym oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi jest nie dłuższy niż 24 miesiące, oraz
- wpis oświadczenia do ewidencji będzie możliwy pod warunkiem zapewnienia cudzoziemcowi wynagrodzenia nie niższego niż wynagrodzenie pracowników wykonujących pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku, oraz
- dzień rozpoczęcia pracy wskazany w złożonym oświadczeniu nastąpi nie później niż 6 miesięcy od dnia złożenia oświadczenia.
Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi, składając oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy w celu wpisu do ewidencji oświadczeń, dołącza do oświadczenia:
- kopię stron ważnego dokumentu podróży cudzoziemca, którego dotyczy wniosek, zawierających dane osobowe, a w przypadku gdy cudzoziemiec nie posiada ważnego dokumentu podróży i nie ma możliwości jego uzyskania- kopię innego ważnego dokumentu potwierdzającego jego tożsamość,
- kopię dowodu uiszczonej wpłaty za złożenie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy;
- oświadczenie podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi o niekaralności w związku z okolicznościami, o których mowa w art. 88z ust. 5 pkt 1–6 ustawy, zgodnie ze stanem faktycznym w dniu złożenia oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi i podpisane nie wcześniej niż 30 dni przed tym dniem
- podpisana klauzula informacyjna o zasadach przetwarzania danych osobowych (dotyczy osób fizycznych, zarówno niewykonujących działalności gospodarczej, jak też osób fizycznych wykonujących działaność gospodarczą zarejestrowanych w CEIDG)
- pełnomocnictwo (jeśli dotyczy) /pełnomocnik dołącza każdorazowo do akt oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa (art. 33 § 3 Kodeksu postępowania administracyjnego); oświadczenie o niekaralności składa wyłącznie podmiot powierzający wykonywanie pracy;
- w przypadku osób prowadzących gospodarstwo rolne - zaświadczenie o podleganiu ubezpieczeniu w KRUS, albo zaświadczenie z Urzędu Gminy o powierzchni fizycznej i przeliczeniowej gospodarstwa rolnego lub inny dokument potwierdzający posiadanie gospodarstwa rolnego;
- w przypadku spółki cywilnej kopię umowy spółki;
- kopię wypisu z rejestru jeżeli rejestr, do którego został wpisany podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi nie jest prowadzony w powszechnym dostępie (rejestry inne niż KRS, CEIDG).
Uwaga: Dla agencji pracy tymczasowej przeznaczony jest odrębny druk oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.
Powiatowy Urząd Pracy w Ostrołęce weryfikuje czy podmiot powierzający wykonywanie pracy nie zalega z odprowadzaniem składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych oraz czy nie zalega z uiszczeniem podatków. Badane są okoliczności czy oświadczenie nie jest składane dla pozoru, czy nie będzie wykorzystane przez cudzoziemca w celu innym niż praca deklarowana w oświadczeniu oraz czy podmiot powierzający pracę dopełnia obowiązków związanych z prowadzeniem działalności lub powierzaniem pracy. W toku postępowania może zażądać zaświadczenia z ZUS lub z Urzędu Skarbowego.
Powiatowy Urząd Pracy w Ostrołęce weryfikuje czy podmiot powierzający wykonywanie pracy nie zalega z odprowadzaniem składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych oraz czy nie zalega z uiszczeniem podatków. Badane są okoliczności czy oświadczenie nie jest składane dla pozoru, czy nie będzie wykorzystane przez cudzoziemca w celu innym niż praca deklarowana w oświadczeniu oraz czy podmiot powierzający pracę dopełnia obowiązków związanych z prowadzeniem działalności lub powierzaniem pracy. W toku postępowania może zażądać zaświadczenia z ZUS lub z Urzędu Skarbowego.
Powiatowy Urząd Pracy w Ostrołęce dokonuje wpisu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń dla pracodawców:
- podmiotów zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym (wpis w KRS), posiadających siedzibę w mieście Ostrołęka, mieście Myszyniec lub gminach: Baranowo, Czarnia, Czerwin, Goworowo, Kadzidło, Lelis, Łyse, Myszyniec, Olszewo Borki, Rzekuń, Troszyn;
- osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (wpis w CEIDG), posiadających stałe miejsce zameldowania w mieście Ostrołęka, mieście Myszyniec lub gminach: Baranowo, Czarnia, Czerwin, Goworowo, Kadzidło, Lelis, Łyse, Myszyniec, Olszewo Borki, Rzekuń, Troszyn;
- osób fizycznych nie wykonujących działalności gospodarczej, posiadających stałe miejsce zameldowania w mieście Ostrołęka, mieście Myszyniec lub gminach: Baranowo, Czarnia, Czerwin, Goworowo, Kadzidło, Lelis, Łyse, Myszyniec, Olszewo Borki, Rzekuń, Troszyn.
Opłata 100 zł - w przypadku gdy podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi zamierza powierzyć wykonywanie pracy na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (rozporządzenie ws. wysokości opłat) Dowód wpłaty odrębny dla każdego cudzoziemca Opłatę należy uiścić na rachunek: Powiatowy Urząd Pracy w Ostrołęce ul. 11 Listopada 68 07-410 Ostrołęka 30 8923 0008 0125 0002 2012 0003 Dowód wpłaty winien zawierać następujące dane:
|
Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi jest składane przez podmiot powierzający wykonywanie pracy, w celu wpisu oświadczenia do ewidencji oświadczeń. W sprawach niewymagających postępowania wyjaśniającego powiatowy urząd pracy wpisuje oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń albo starosta odmawia w drodze decyzji wpisania oświadczenia do ewidencji oświadczeń nie później niż w terminie 7 dni roboczych od dnia otrzymania oświadczenia, a w sprawach wymagających postępowania wyjaśniającego – nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania oświadczenia.
Powiatowy urząd pracy, wpisując oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń, może określić późniejszy dzień rozpoczęcia pracy, niż określony w oświadczeniu, nie wcześniejszy niż dzień następujący po dniu wpisania oświadczenia do ewidencji oświadczeń.
Starosta może wydać decyzję o odmowie wpisania oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń (w sytuacji zaistnienia przesłanek obligatoryjnych bądź fakultatywnych).
Cudzoziemiec wymieniony w oświadczeniu może wykonywać pracę w Polsce tylko wtedy, gdy uzyska tytuł pobytowy uprawniający do wykonywania pracy. Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest obowiązany żądać od niego przedstawienia przed rozpoczęciem pracy ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu w Polsce i przechowywać kopię tego dokumentu przez cały okres wykonywania pracy.
Samo oświadczenie nie jest wystarczające do legalnej pracy w Polsce – cudzoziemiec musi jeszcze posiadać tytuł pobytowy pozwalający na pracę (np. odpowiednia wiza lub zezwolenie na pobyt czasowy, przebywanie w ruchu bezwizowym do 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu).
Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi, którego oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi zostało wpisane do ewidencji oświadczeń, pisemnie powiadamia właściwy powiatowy urząd pracy o:
- podjęciu pracy przez cudzoziemca w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy określonego w ewidencji oświadczeń;
- niepodjęciu pracy przez cudzoziemca w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy określonego w ewidencji oświadczeń (art. 88z ust. 13 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy Dz.U.2023 poz. 735 ze zm.).
W przypadku, gdy podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi nie dopełnił obowiązku, o którym mowa w art. 88z ust. 13, lub przekazuje nieprawdziwe informacje o podjęciu, niepodjęciu lub zakończeniu pracy przez cudzoziemca na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, podlega karze grzywny.
Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wpisanego do ewidencji oświadczeń lub cudzoziemiec wykonujący pracę na podstawie takiego oświadczenia mogą powiadomić właściwy powiatowy urząd pracy o zakończeniu tej pracy.
Wpis nowego oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń nie jest wymagany, jeżeli:
- nastąpiła zmiana siedziby lub miejsca stałego pobytu, nazwy lub formy prawnej podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi lub przejęcie zakładu pracy lub jego części przez innego pracodawcę;
- nastąpiło przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę;
- podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi i cudzoziemiec zawarli umowę o pracę zamiast umowy cywilnoprawnej;
- cudzoziemiec jest pracownikiem tymczasowym, skierowanym przez pracodawcę do innego pracodawcy użytkownika, niż określony w oświadczeniu, jeżeli dane dotyczące pracy oferowanej cudzoziemcowi określone w oświadczeniu, z wyjątkiem miejsca wykonywania pracy, nie uległy zmianie.
Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi obowiązany jest zawrzeć z cudzoziemcem umowę na piśmie, uwzględniającą warunki zadeklarowane w oświadczeniu, a wcześniej przedstawić mu jej tłumaczenie na język zrozumiały dla cudzoziemca.
Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi ma obowiązek przestrzegania wszystkich obowiązków wynikających z powierzenia pracy, takich samych jak w przypadku polskich pracowników.
Przepisy dotyczące pobytu i powierzenia pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej reguluje szereg ustaw oraz rozporządzeń wykonawczych.
Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi ma obowiązek przestrzegania wszystkich obowiązków wynikających z powierzenia pracy, takich samych jak w przypadku polskich pracowników.
Przepisy dotyczące pobytu i powierzenia pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej reguluje szereg ustaw oraz rozporządzeń wykonawczych.
Podstawy prawne
- Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2022r. poz 690).
- Ustawa z dnia 15 czerwca 2012 r., o skutkach powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. 2012 r. poz.769).
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021r. poz. 735) .
- Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach - tekst jednolity (Dz. U. z 2021. poz. 2354).
- Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 26 lipca 2022 r. w sprawie zezwolenia na pracę i oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (Dz. U. 2022 r. poz.1558).
- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie państw, do których obywateli stosuje się niektóre przepisy dotyczące zezwolenia na pracę sezonową oraz przepisy dotyczące oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (Dz. U. 2017 r. poz. 2349).
- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca (Dz. U. 2017 r. poz.2348).
- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie wysokości wpłat dokonywanych w związku ze złożeniem wniosku o wydanie zezwolenia na pracę lub zezwolenia na pracę sezonową oraz złożeniem oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (Dz. U. 2017 r. poz. 2350).
- Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 13 czerwca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia przypadków, w których zezwolenie na pracę cudzoziemca jest wydawane bez względu na szczegółowe warunki wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców (Dz. U. 2022 r. poz. 1346).
- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (Dz. U. 2017 r. poz. 2346).
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 października 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wiz dla cudzoziemców (Dz. U. 2017 r. poz. 2013).