Powiatowy Urząd Pracy w Mogilnie ogłasza nabór wniosków pracodawców
o przyznanie środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego
na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy.
 
Termin naboru wniosków o przyznanie środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy: od 26 czerwca 2017 r. do 30 czerwca 2017 r.
 
Za dzień złożenia wniosku przyjmuje się dzień wpływu wniosku do Urzędu.
 
W 2017 roku na finansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców Powiatowy Urząd Pracy w Mogilnie decyzją Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej otrzymał środki Funduszu Pracy z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego w wysokości 19 000,00 zł.
 
Wniosek o przyznanie środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy może złożyć wyłącznie pracodawca. Pracodawcą w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy jest jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one co najmniej jednego pracownika.
Wniosek o przyznanie środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy należy złożyć w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności.
 
Pracodawca może wnioskować o środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) z przeznaczeniem na finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy, na które składają się:
a)    określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS,
b)    kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
c)    egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
d)    badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
e)    ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem;
 
Wysokość dofinansowania kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy:
  1. 80 % kosztów, nie więcej jednak niż 300 % przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,
  2. 100 % kosztów w przypadku mikroprzedsiębiorstw, nie więcej jednak niż 300 % przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
 
W 2017 roku w PUP w Mogilnie maksymalny koszt szkolenia ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego przewidziany na 1 uczestnika wynosi 4 000 zł w roku.
 
  
Środki rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego przyznawane będą pracodawcom spełniającym jednocześnie co najmniej jeden z priorytetów Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz co najmniej jeden z priorytetów Rady Rynku Pracy.
 
Priorytety Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2017 roku:
  1. wsparcie zawodowego kształcenia ustawicznego w sektorach: przetwórstwo przemysłowe, transport i gospodarka magazynowa oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna;
  2. wsparcie zawodowego kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;
  3. wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
 
Priorytety Rady Rynku Pracy wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2017 roku:
 
a)  wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które nie posiadają kwalifikacji pełnych na poziomie 4 Polskiej Ramy Kwalifikacji (nie mają matury);
b)  wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia;
c)  wsparcie kształcenia ustawicznego osób niepełnosprawnych;
d)  wsparcie kształcenia ustawicznego w zakładach pracy, w których wszczęto proces restrukturyzacji w rozumieniu ustawy z 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne (t.j. Dz.U. z  2016r., poz. 1574 z późn.zm.).
                                                
 
Przy rozpatrywaniu wniosku o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy uwzględniane jest:
  1. zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
  2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  5. w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  6. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (przyznany limit podstawowy środków KFS i limit środków rezerwy KFS).
 
Ponadto środki KFS przyznawane będą w szczególności pracodawcom, którzy dotychczas nie korzystali z dofinansowania na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
 
Termin rozpatrzenia wniosków: wnioski o przyznanie środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego zostaną rozpatrzone w terminie do 30 dni od dnia zakończenia naboru, tj. do dnia 30.07.2017 r.
 
Termin rozpoczęcia realizacji działań kształcenia ustawicznego – nie wcześniej niż 30 dni po dniu zakończenia naboru wniosków.
 
Formularz wniosku o przyznanie środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy dostępny poniżej oraz w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mogilnie, pokój nr 5.

Szczegółowych informacji udziela:

Liliana Kostyra, tel. 52 318 67 42.

 
Załączniki
KFS_wniosek_rezerwa_2017 (7z, 179 KB)
Zawody deficytowe - czerwiec 2017 (docx, 178 KB)